8:00/9:00
Registration and information desk |
9:00/10:45
AREA 1: SPECIAL SESSION
Angel R. Ortiz and Anna Tramontano
09:00/09:30 |
Augmented cell-graphs for automated cancer diagnosis |
Cigdem Demir |
09:30/10:00 |
A framework for computational and experimental methods: Identifying dimerization residues in CCR chemokine receptors |
Ana Rojas |
10:00/10:30 |
ARTS: Alignment of RNA Tertiary Structures |
Oranit Dror |
10:30/10:40 |
Non-coding RNAs in Ciona intestinalis |
Kristin Missal |
|
9:00/10:00 (Room 9 Bis (1st Floor))
DEMO 1.1: High
Performance Computing
IBM speaker
more information
DEMO 1.2: Modeling and Simulations on Linux: The Accelrys Advantage
Dr. Hugues Olivier Bertrand, EMEA Life Sciences Senior Manager.
more information
10:00/11:00 (Room 9 Bis (1st Floor))
DEMO 2: A total
scientific information management solution for collecting, managing,
visualizing and analyzing DNA sequence data
Carmelo Volpe Ph.D.
Global Solution Design Consultant
more information
|
11:00/13:30
AREA 2: DATABASES
Rolf Apweiler and José María Carazo
11:00/11:30 |
Predicting Post-Synaptic Activity in Proteins with Data Mining |
Alex A. Freitas |
11:30/12:00 |
DPDB: a database for the storage, representation
and analysis of polymorphism in the Drosophila genus |
Sonia Casillas |
12:00/12:30 |
A Query Language for Biological Networks |
Ulf Leser |
12:30/13:00 |
SIMAP - The similarity matrix of proteins |
Thomas Rattei |
13:00/13:10 |
Design of a Description Language for Generating Wrapper to Collect Biological Data |
Myungeun Lim |
13:10/13:20 |
Adding Some SPICE to DAS |
Andreas Prlic |
|
11:00/12:00 (Room 9 Bis (1st Floor))
DEMO 3: Analysing genome-scale experiments
through web servers
Joaquín Dopazo
more information
12:00/13:00 (Room 9 Bis (1st Floor))
DEMO 4: ebioSNP an
essential tool in the study of the genetic diversity and its applications
Natalia Arroyo y Bruno Aranda
more information
13:00/14:00 (Room 9 Bis (1st Floor))
DEMO 5: Science:
Make your next discovery on a Mac
Iván Peña - Technical
Consulting
more information |
15:00/17:00
AREA 3: PROTEIN STRUCTURE and FUNCTION
Baldo Oliva and Burkhard Rost
15:00/15:30 |
Predicting protein stability changes from sequence with Support Vector Machines |
Emidio Capriotti |
15:30/16:00 |
Fast Protein Classification with Multiple Networks |
HyngJung Shin |
16:00/16:30 |
Less is More: Towards an Optimal Universal Description of the Universe of Protein Folds |
Joseph Szustakowski |
16:30/17:00 |
Evaluating the usefulness of protein structure models for molecular replacement |
Alejandro Giorgetti |
|
14:00/15:00 (Room 9 Bis (1st Floor))
DEMO 6: Text
Mining for the Life Sciences
Christian Blaschke
more information
16:00/17:00 (Room 9 Bis (1st Floor))
DEMO 7: Comparative
genomics EnsEMBL
Javier Herrero
more information
|
17:00/17:15
coffee break |
17:00/18:00
(Room 9 Bis (1st Floor))
DEMO 8: Toward the Modeling and Prediction
of the Preclinical Profile
of Molecular Entities
Ann Wescott
more information |
17:15/18:30
Posters Session Areas:
A (Databases), B (Algorithms),
C (Protein Structure and Function), G (Microarrays) |
18:30/20:30
AREA 4: GENES and GENOMES
Mar Albà and Pierre Rouzé
18:30/19:00 |
Building Fragment Assembly String Graphs |
Gene Myers |
19:00/19:30 |
Finding Exact Optimal Motif in Matrix Representation by Partitioning |
Henry Leung |
19:30/20:00 |
Prediction of regulatory modules comprising microRNAs and target genes |
Sungroh Yoon |
20:00/20:30 |
Computational Discovery of Transcriptional Regulatory Rules |
Tho Hoan Pham |
|